Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerel üretimine destek olmak ve sürdürülebilir tarımsal çözümler üretirken doğru yol haritaları belirlemek amacıyla düzenlenen “Kırsal Kalkınma İhtiyaç Analizi Köy Toplantıları”nın üçüncüsü, 7 Aralık Çarşamba günü, Yenierenköy Derince Kültür Evi’nde düzenlendi.

Toplantı, birincil geçim kaynağını tarımsal faaliyetlerden karşılayan Yenierenköy-Dipkarpaz Bölgesi’ndeki çiftçilerin ve hayvancıların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İş Birliği Ofisi ve diğer paydaşların, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları ile birebir temas etme ve sorunlarını doğrudan dinleme fırsatı sunan bölge toplantılarında, üreticiler Türkiye Cumhuriyeti finans desteği ile gerçekleşen hibe programlarının başvuru süreçlerine dair de bilgi alma fırsatı yakaladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ile iş birliği içerisinde yürütülen bölge toplantılarında; 4K, Gİ-KA KOOP, İKD ve TİKA kurumları da faaliyetleri hakkında bilgi vermek üzere yerlerini aldı.

Şimdiye kadar Güzelyurt, Lefke ve Yenierenköy-Dipkarpaz bölgelerinde gerçekleşen toplantıların bir sonraki aşaması, 8 Aralık Perşembe günü, Beyarmudu, Güney Mesarya Sosyal Tesislerinde, saat 10:00’da düzenlenecek.

“Kırsal Kalkınma İhtiyaç Analizi Köy Toplantıları” toplamda 11 bölgede gerçekleştirilecek.