Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, İTÜ-KKTC Yenierenköy Yerleşkesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yüksek öğrenim kalite ve kapasitesi ile öğrenci sayısını artırma hedefi doğrultusunda kurmayı öngördüğü ikinci yerleşke Yenierenköy Yerleşkesi’nin, projelendirme aşamalarının ardından başlayan tel çit çekme çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükelçi Başçeri’ye İTÜ-KKTC Rektörü Prof. Dr. Cumali Kınacı eşlik etti.

Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında her alanda mevcut iş birliği ve dayanışma çerçevesinde düzenlenen protokol kapsamında hayat bulan İTÜ-KKTC Yenierenköy Yerleşkesi’nin haritalandırma, jeolojik zemin etüdü çalışmaları, stratejik ve kentsel planlama projeleri tamamlanmıştır.

Arazide bulunan ağaçların korunması prensibi ile planlanan yerleşkede, başlangıçta rektörlük binası, idari birimler, öğrenci merkezi, kafeterya, çarşı, misafirhane ve 1. etap altyapı proje çalışmalarının başlatılması hedefleniyor. Yaklaşık 7000 öğrenci kapasiteli olması planlanan Yenierenköy Yerleşkesi’nin ana kampüs olması planlanıyor.

BÜYÜKELÇİ BAŞÇERİ, KARPAZ TÜTÜN KOOPERATİFİ’Nİ DE ZİYARET ETTİ

Büyükelçi Başçeri, Karpaz Bölgesi’nde faaliyet gösteren Karpaz Köylülerinin kurduğu Tütün Kooperatifi’ne ait fabrikanın çalışma koşullarının iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceledi.

Lefkoşa Büyükelçiliği KEİ Ofisi koordinasyonunda ilerleyen çalışmalarda TİKA, Kooperatif üyelerinin iş gücünü hafifletme amacıyla 12 adet tütün dizme makinası almış, Kıbrıs Türk Tütün Endüstrisi ve Yenierenköy Belediyesi ise mevcut binanın tadilat işlerini yüklenmişti.

Yetiştirdikleri Sarı Yaprak İsli Pipo Tütünü’nü yurt dışına pazarlayan Karpaz Tütün Kooperatifi üyelerinin faaliyetlerini yakından takip eden Büyükelçi Başçeri, bölgedeki kadınların ve gençlerin ekonomik ve sosyal hayata girmelerine yönelik proje ve adımları KEİ Ofisi tarafından desteklenmeye devam edeceğini belirtti.