“Türkiye Cumhuriyeti olarak bu alanda yapılacak her türlü çabaya katkı vermeye hazırız”

Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, “e-Caretta” projesiyle TEKNOFEST 2021’den ödüller alarak KKTC’ye dönen Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi (SSEML) ekibini kutlayarak, “Teknolojinin üretilmesi ve ileri götürülmesi konusunda daha genç yaşlarında bu alana baş koydukları için kendilerini tebrik ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti olarak bu alanda yapılacak her türlü çabaya katkı vermeye hazırız” dedi.

Büyükelçi Başçeri, Türkiye’nin havacılık, uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen “Efficiency Challange Elektrikli Araç Liseler Arası” yarışmada ana klasmanda ikinci, yerli üretimde birinci ve görsel klasmanda ikinci olan Sedat Simavi Endüstri Meslek ekibini, Okul Müdüresi Çiğeltem Arifoğlu ve rehber öğretmenleriyle birlikte Büyükelçilik’te ağırladı.

Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri, görüşme öncesi Büyükelçilik bahçesinde, TEKNOFEST 2021’de dereceye giren elektrikli araçları “E-Caretta” ile kısa bir sürüş yaparak araçlarını Büyükelçi Başçeri’ye tanıttı, Büyükelçi Başçeri’nin araçla ilgili sorularını yanıtladı.

“KKTC’NİN GURURU OLDUNUZ”

Büyükelçi Başçeri görüşmede yaptığı konuşmada, geçen ay İstanbul’da düzenlenen TEKNOFEST 2021 etkinliklerine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de çok sayıda takım katıldığını belirterek, bu takımlardan Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi’nin ise büyük bir başarıya imza attığını ve KKTC’nin gururu olduğunu söyledi.

Başçeri, “Ekip, ‘Efficiency Challange’da elektrik araç kategorisinde ana klasmanda ikinci oldu, yerli üretim klasmanında birincilik ve görsel tasarımda ikincilik ödülünü kazandı. Kendilerini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Göstermiş oldukları çaba için teknolojinin üretilmesi ve ileri götürülmesi konusunda daha genç yaşlarında bu alana baş koydukları için kendilerini tebrik ediyorum. Önümüzdeki çalışmalarında kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

Öğrencilere TEKNOFEST 2021’e katılma imkânı sağlayan okul müdüresi ve rehber öğretmenlerine de teşekkür eden Büyükelçi Başçeri, “Önümüzdeki dönemde bu genç kabiliyetleri hayatın çok daha farklı alanlarında, üretirken ve teknolojiyi geliştirirken görmeyi arzu ediyoruz” dedi.

Büyükelçi Başçeri, Türkiye Cumhuriyeti olarak bu alanda yapılacak her türlü çabaya katkı vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Kabulde yaptığı kısa konuşmada, Büyükelçi’ye teşekkürlerini ileten Sedat Simavi Endüstri Meslek Müdüresi Çiğeltem Arifoğlu da, ekibin TEKNOFEST 2021’de finale kalmaya hak kazanan diğer bir projesinin ise “Giksi” adlı ilaçlama dronu olduğunu anımsattı.

Ekibin, rehber öğretmenleri ile yoğun bir şekilde yürüttükleri çalışmalarla TEKNOFEST 2021’de dereceler elde ettiklerini belirten Arifoğlu, bir sonraki festival için proje çalışmalarına başladıklarını söyledi.

Büyükelçi Başçeri, ekibe başarılarından dolayı birer hediye takdim etti.