“Asrın Projesi” olarak nitelendirilen Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi hayat buldu
img

Dünyada askılı sistem üzerinde  boru sistemi ile deniz geçilerek su aktarılan  ilk proje olma özelliğini taşıyan Türkiye’den KKTC’ye Su Temin Projesi’nin Anamur’daki açılışının ardından KKTC’deki Geçitköy Barajı ve tesisinin açılışı Çamlıbel’deki İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde  gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, Türkiye Cumhuriyeti Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, KKTC Tarım, Doğal Kaynaklar ve Gıda Bakanı Önder Sennaroğlu ile KKTC Bakanları da törende yer aldı.

Yapılan konuşmaların ardından Çamlıbel İçme suyu arıtma tesisinin açılışı Cumhurbaşkanı Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından gerçekleştirildi.

PROJE 4 YILDA TAMAMLANDI

KKTC’ye “can suyu” taşıyan projenin temelleri  7 Mart 2011’de Anamur’daki Dragon çayı üzerinde Alaköprü Barajı’nın temelinin atılmasıyla başladı.

Bundan tam bir yıl sonra 30 Mart 2012’de  Geçitköy Barajı’nın temeli atıldı. 500 metrelik borularının ilki ise Aralık 2013’te döşendi. Her iki barajın yapımı 7 Mart 2014 yılında tamamlandı.

İnşa edilen barajlardan Alaköprü 99 metre ve 130,5 milyon metreküp su kapasitesine; Geçitköy Barajı ise 26,5 milyon metre küp su kapasitesine sahip.

106 KİLOMETRELİK HATTIN 80 KİLOMETRESİ DENİZ GEÇİŞİ

1 milyar 600 milyon TL’ye mal olan proje; Türkiye tarafı 23 km, deniz geçişi 80 km (bunun 66,5 km askılı borulu sistem) ve KKTC tarafı 3 km olmak üzere toplam 106 km uzunluğundaki hattan oluşuyor.

Proje ile KKTC’ye yılda 75 milyon metreküp su iletilecek ve bu suyun 37,76 milyon metreküpü içme-kullanma ve sanayi suyuna, geriye kalan 37,24 milyon metreküpü sulama suyuna tahsis edilecek.

Türkiye Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen projenin deniz geçişi, 80 kilometre 151 metre uzunluğunda, deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte ve askıda borularla sağlanıyor.

Deniz geçişi, bin 600 milimetre çapındaki, yüksek yoğunluklu polietilen boru hattından oluşuyor. Proje kapsamında Anamur - Alaköprü Barajı'ndan alınan su, Anamuryum Dengeleme Deposuna getirilerek, Anamuryum Dengeleme Deposu'ndan kontrollü bir şekilde Deniz Geçişi İsale Hattı’na veriliyor.

Suyun gelecek yılın ilk yarısında KKTC genelindeki tüm hatlara verilmesi planlanıyor. 

Haberlere Dönmek İçin Tıklayınız