Hedef “Üreten Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”
img

3 Mart 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Ersan Saner arasında imzalanan 2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasında, Güvercinlik Organize Sanayi Bölgesi (OSB) 2. ve 3. etap yapımı ile diğer OSB'lerin altyapı yatırımlarına kaynak ayrılmış ve Anlaşma eki 2021 Eylem Planında mevcut OSB Yasasının, OSB’lerdeki yönetim, denetim ve işletmesinin etkinliğinin artıracak şekilde reforme edilmesi maddesi bulunmaktadır.

Söz konusu çalışmalarla ilgili olarak incelemeler ve karşılıklı teknik çalışmalar yapmak üzere Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede ve beraberindeki heyet 17-18 Mart 2021 tarihleri arasında KKTC’ye ziyarette bulunmuşlardır.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız ve beraberindeki heyet ilk olarak Lefkoşa Büyükelçimiz ile görüşerek ziyaret gündemiyle ilgili genel değerlendirmeler yapılmıştır.

Sayın Bakan Yardımcımız ve heyeti 2 günlük ziyaret kapsamında, KKTC Başbakanı Sayın Ersan Saner, Başbakan Yardımcısı ve KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Erhan Arıklı ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası başta olmak üzere çeşitli sivil toplum örgütleri ile görüşmüşlerdir.

Heyet ayrıca, Lefkoşa, Gazimağusa ve Güvercinlik’te çeşitli alanlarda faaliyet gösteren birçok sanayi tesislerini ziyaret ederken, Güvercinlikte yapılacak büyük sanayi bölgesini ise uzmanlarla birlikte yerinde incelemiştir.  Temas ve ziyaretler sırasında, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı üst düzey bürokratları hazır bulunmuşlardır.

Görüşmelerde, Türkiye Cumhuriyeti olarak OSB’lere yönelik mevzuat çalışmalarına sağlanan teknik destekler ile Güvercinlik OSB 2. ve 3. etap ve mevcut OSB’lerin altyapı yatırımlarına sağlanan ve sağlanacak desteklerin KKTC ekonomisine önemli katma değer oluşturacağı ve “Üreten KKTC”ye yönelik önemli bir adım olacağı öne çıkmıştır.

 2021 yılı İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşmasında, sanayi ve ticaret sektöründe, Güvercinlik Organize Sanayi Bölgesi 2. ve 3. etap yapımına 32 milyon TL dahil olmak üzere 12 proje ve faaliyete toplam 113 milyon TL kaynak ayrılmıştır.

Haberlere Dönmek İçin Tıklayınız