Cypri-Cola Company Limited Ziyaret Edildi
img

Lefkoşa Büyükelçimiz Sayın Derya Kanbay ve beraberindeki heyet 18 Nisan 2017 tarihinde Cypri-Cola Company Limited fabrikasına ziyarette bulundu. Ziyarette, KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sayın Sunat Atun ve bazı üst düzey bürokratlar da hazır bulundular.

Ziyarette Büyükelçimiz Sayın Derya Kanbay konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti olarak KKTC ekonomisine katma değer yaratacak desteklerin bundan önce olduğu gibi bundan sonra da devam edeceğini belirtti.

Cypri-Cola Company Limited Genel Müdürü Ahmet Gürtuna da fabrika ve tesisler hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından, Büyükelçimiz Sayın Derya Kanbay ve beraberindeki heyet fabrikayı gezdi ve üretim süreçleri ile ilgili bilgi aldı.

Cypri-Cola Company Limited T.C. Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin finansmanı ve Kobigem koordinasyonuyla yürütülen “Rekabet Gücünün Artırılması Mali Destek Programı” 2013 yılı teklif çağrısı kapsamında 82 başvuru arasından hibe desteği almaya hak kazanmış ve bu kapsamda “Sağlıklı ve Katkısız Meyve Suyu” isimli projesine yaklaşık 150.000 TL tutarından hibe desteği almıştı. 2015 yılında ise, sanayi, enerji, denizcilik ve bilişim hizmetleri sektörlerinde faaliyet gösteren işletmelerin finansman ihtiyacını karşılamak amacıyla oluşturulan “Faiz Destekli KOBİ Yatırım Kredisi Programı’ndan yararlanmak için kreditör bankaya başvuru yapmıştı. Bu kapsamda 15.000.000 TL’lik yatırım projesi için 5.000.000 TL öz kaynak katkısı sağlayarak 10.000.000 TL’lik kredi başvurusu yaptı ve program kapsamında 6 puan karşılığı 2.000.000 TL faiz katkısından faydalandı.

İşletmede şu anda 165 kişi çalışmaktadır. Yararlandırılan kredi ile birlikte 35 kişilik ilave istihdam yapılmış olup, 2016 ihracat rakamları 8.5 Milyon TL’dir.

Haberlere Dönmek İçin Tıklayınız