2016 yılı “Esnaf ve Hizmet Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi Programı” yenilenen öncelikleriyle hayata geçiyor
img

2016-2018 Yapısal Dönüşüm Programı çerçevesinde,  TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nin KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’na sağladığı mali destek ve KOBİGEM’in teknik desteğiyle yürütülen "Esnaf ve Hizmet Sektörüne Yönelik Faiz Destekli Kredi Programı" yenilenen öncelikleriyle hayata geçiyor.

Program, esnaf ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren yıllık cirosu 1 Milyon TL’nin altında olan işletmelerin mal ve hizmet alımı, işletme ile ilgili tadilat, enerji verimliliğine dönük yatırımlarını kapsamakta aynı zamanda devlete karşı yükümlülüklere yönelik yapılanmalara da katkı sağlamaktadır.

Programa ayrılan kaynak 3 Milyon TL ve kredi üst limiti ilk kullanımlar için 60 bin TL, sorunsuz 36 ayını tamamlayan ikinci kez kullanacak olanlar için 80 bin TL olarak uygulanacaktır. Bankalarla %13.5 faiz oranında anlaşmaya varılmış olup, faiz destek oranı %50 olarak belirlenmiştir.Bu tutarın finansmanı TC Lefkoşa Büyükelçiliği Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi desteklerinden karşılanacaktır.

Maksimum ilk 3 ay ödemesiz olacak kredilerin maksimum vadesi 36 ay ve aylık eşit taksitli olacaktır.Kredinin kullandırım komisyonu, kredi kullandırım tutarı üzerinden %1,5 olarak uygulanacak. Kredinin teminatına gayrimenkul ipoteği alınacaksa, tapu harç ve damga vergisi bedelleri kredi yararlanıcısından alınacaktır.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanlığı, Limasol Türk Kooperatif Bankası, Vakıflar Bankası, Kıbrıs İktisat Bankası, Creditwest, Yakındoğu Bankası, Şekerbank Kıbrıs, Novabank, TC Ziraat Bankası, TC Halk Bankası, TC İş Bankası, TC Garanti Bankası ile protokol imzalayarak esnafın ayni şartlar altında tüm bu bankalardan krediye ulaşımının önünü açmıştır.

Haberlere Dönmek İçin Tıklayınız